رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: انتقال آب برای کاشت محصولات آب دوست در اراضی دیم ممنوع است، متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، اسفندیار حسنی مقدم در جلسه بررسی خشکسالی و تاثیر آن بر زیر بخش‌های کشاورزی با اشاره به اینکه  امسال یکی از بی سابقه ترین خشکسالی‌ها را در قرن اخیر تجربه کرده‌ایم، عنوان کرد: ما شاهد کاهش پنجاه درصد دبی رودخانه  همچنین کاهش چهل تا پنجاه درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه بودیم، از طرفی  پراکنش هم نامناسب بود.

وی افزود: طبق آخرین برآوردها خشکسالی تاکنون چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به زیر بخش‌های کشاورزی خسارت وارد کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر مدیریت خشکسالی و مصوبات جلسه امروز گفت: کشاورزان از انتقال آب برای کاشت محصولات آب دوست در اراضی دیم خودداری کنند زیرا این کار ممنوع بوده و  جرم تلقی می‌شود.

حسنی مقدم بیان کرد: نکته دیگر اینکه کشاورزان در اراضی آبی نیز کاشت محصولات را کاهش دهند، همچنین نسبت به مصرف آبی که در اختیار دارند توجه کنند، زیرا کشاورزان پایین دست نیز به این آب نیاز دارند.

وی توصیه کرد: کشاورزان به جای کاشت هندوانه و سیب زمینی کاشت گیاهان علوفه‌ی مانند ذرت علوفه‌ی را در دستور کار خود قرار دهند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: موضوع دیگر اینکه کشاورزان و دامداران از مزارع موجود حداکثر استفاده کرده و جمع‌آوری  کاه و کلش را در نظر داشته باشند.

حسنی مقدم گفت: روزهای آینده بخشنامه خرید دام مازاد از عشایر و روستاییان ابلاغ  و امور پشتیبانی دام مکلف است بخشی از دام‌ها را به قیمت عادلانه خریداری کند  تا دامداران متضرر نشوند.

انتهای پیام /
Source link

همچنین ببینید :
تغییر وضع موجود نیازمند مشارکت حداکثری در انتخابات است