به گزارش خبرنگار مهر، مریم کوشکی امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ در لرستان، گفت: در راستای طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ برای واجدین شرایط فاز اول که شامل کارکنان بهداشتی و درمانی است، دانشگاه علوم پزشکی لرستان با هماهنگی که با بیمارستان‌های تحت پوشش انجام داده بیش […]به گزارش خبرنگار مهر، مریم کوشکی امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ در لرستان، گفت: در راستای طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ برای واجدین شرایط فاز اول که شامل کارکنان بهداشتی و درمانی است، دانشگاه علوم پزشکی لرستان با هماهنگی که با بیمارستان‌های تحت پوشش انجام داده بیش از ۹۰ درصد پرسنل درمانی را علیه ویروس کرونا واکسینه کرده و همچنین بیش از ۹۰ درصد پرسنل بهداشتی که در مراکز ۱۶ ساعته و مراکز غربالگری و سایر مراکزی که خدمات بهداشتی ارائه می‌دهند واکسینه شده اند.

جزئیات واکسیناسیون بیماران سرطانی و خاص

وی، عنوان کرد: در این بین ممکن است تعدادی از پرسنل، خودشان از دریافت واکسن ممانعت کرده باشند که دلیل آن هم این است که ممکن است تست کرونای آنها مثبت شده باشد و یا این که تمایلی به دریافت واکسن نداشته باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان، افزود: همزمان در فاز اول ما بیماران سرطانی و بیماران خاص را واکسینه کرده‌ایم، به طوری که بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی و… بستری در بیمارستان را ابتدا واکسینه کرده‌ایم و سپس به صورت لکه گیری لیست این افراد را از معاونت درمان دانشگاه دریافت کردیم که به یاری خدا تا روز سه شنبه آینده، همه این بیماران واکسینه خواهند شد.

کوشکی، ادامه داد: در مورد بیماران سرطانی نیز به همین ترتیب ابتدا بیماران مبتلا به هر نوع از سرطان را که در بیمارستان‌ها بستری بوده اند واکسینه کرده‌ایم و سپس به صورت لکه گیری در روز چهارشنبه همه سرطانی‌ها و بیماران خاص که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند، واکسینه خواهند شد.

آغاز واکسیناسیون سالمندان

وی، تصریح کرد: بعد از پایان فاز اول که همین هفته اعلام می‌شود، شروع به فاز بعدی واکسیناسیون را خواهیم داشت که ابتدا سالمندان از سنین ۸۰ سال به بالا را واکسینه خواهیم کرد و به صورت ۱۰ سال، ۱۰ سال برای گروه‌های سنی را انجام خواهد شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان، بیان داشت: ابتدا سعی می‌کنیم در هر گروه سنی افرادی که دارای هر نوع از بیماری‌های زمینه‌ای باشند در اولویت قرار بدهیم و مابقی افراد همان گروه را در همان روز ولی در اولویت بعدی واکسینه خواهیم کرد.

همچنین ببینید :
کشف و ضبط تاکسیدرمی ۱۲ گونه جانوری در خرم‌آباد

کوشکی، گفت: تاکنون ۳۳ هزار و ۱۱۲ دز واکسن دریافت کرده ایم که شامل نوبت اول و نوبت دوم هستند و بیش از ۲۶ هزار از این واکسن‌ها در نوبت اول و دوم تزریق شده و مابقی تا روز جمعه برای گروه‌های هدف تزریق خواهند شد.

سری هفتم واکسن به زودی ارسال می‌شود

وی، عنوان کرد: محموله بعدی یا سری هفتم واکسن نیز به زودی برای استان ارسال خواهد شد که آن را هم بر اساس اولویت‌های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تزریق خواهیم کرد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان، گفت: تا کنون بر اساس دستورالعمل کشوری و اعلام اولویت‌ها از طرف مرکز مدیریت بیماری‌ها، در ابتدا پرسنل بهداشت و درمان، پرسنل پاکبان با اولویت پاکبانانی که در بیمارستانها کار می‌کنند و با زباله‌های عفونی سروکار دارند و آنهایی که در سایت‌های زباله مشغول به خدمت هستند و سپس مابقی پاکبان ها را واکسینه کردیم، ضمن این که پرسنل غسالخانه‌ها نیز تماماً واکسن خود را دریافت کرده اند.

کوشکی، ادامه داد: گروه بعدی که در فاز اول قرار داشتند اعضای نظام پزشکی بودند که با هماهنگی که با مدیر سازمان نظام پزشکی استان داشته‌ایم تمامی واکسن‌های سهمیه آنها تاکنون تزریق شده اند.

افزایش سرعت برنامه واکسیناسیون

وی، گفت: اولویت گروه بعدی در فاز اول جانبازان سرافراز شیمیایی بوده که جانبازان شیمیایی ۵۰ تا ۷۰ درصد را ابتدا همپای با سایراستان‌های کشور واکسینه کرده‌ایم، این هم با هماهنگی با مسئول بنیاد شهید و بنیاد جانبازان استان صورت گرفت و طی آن ابتدا لیست این عزیزان در اختیار بهداشت قرار گرفته و با هماهنگی قبلی این افراد واکسینه شده اند.

معاون علوم پزشکی لرستان، عنوان کرد: در این بین پرسنل محترم اورژانس ۱۱۵ همپای فاز اول واکسینه شده اند به طوری که تا امروز تمامی اعضای ۱۱۵ واکسینه شده اند.

کوشکی، تصریح کرد: تا کنون واکسیناسیون تمامی افراد عنوان شده در بیمارستان‌های ریفرال شهرستان‌های استان انجام شده است، اما با افزایش سرعت برنامه واکسیناسیون و تعداد گروه‌های هدف ناچاریم واکسیناسیون را در مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی برای جمعیت تحت پوشش این مراکز انجام دهیم.Source link