گوهرتراشی و استفاده از صنعت سنگ‌های تزئینی در لرستان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، صنعتی که در صورت توسعه زیرساخت‌ها و رفع موانع تولید می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، سهم خوبی در ارزآوری و ارزش افزوده برای کشور نیز داشته باشد.


خبرگزاری فارس لرستان- پریسا قربانی نژاد، طی سال‌های اخیر مقام معظم رهبری تاکیدهای بسیاری بر توجه به ظرفیت‌های خدادادی کشور و استفاده از توان بومی جهت پیشبرد اهدافی همچون رونق تولید و ایجاد اشتغال داشتند، به‌گونه‌ای که در پیام‌های ابتدای سال همواره از مولفه‌های لازم برای تحقق این مهم صحبت می‌کردند، همچنان‌که امسال در بخشی از صحبت نوروزی خود بر لزوم پشتیبانی‌ها و رفع موانع تولید برای توسعه اقتصاد و پیشرفت واحدهای تولیدی تاکید فرمودند.

لرستان به واسطه قرارگرفتن در ۲ منطقه ساختاری زمین‌شناسی دارای ظرفیت معدنی بسیار بالایی است، مناطقی که هر کدام دارای موادمعدنی و کانی‌های منحصربه‌فرد بوده و مزیت نسبی را برای استان به وجود آورده است.

تنوع موادمعدنی و ذخایر کانی‌های غیرفلزی

تنوع موادمعدنی و ذخایر کانی‌های غیرفلزی همانند سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در برخی شهرهای استان همچون بروجرد موجب شده برخی افراد صاحب ذوق به گوهرتراشی و پردازش سنگ‌های نیمه‌قیمتی پرداخته و با فرآوری اولیه این سنگ‌ها، جواهراتی زیبا و چشم‌نواز را ایجاد و در معرض فروش قرار دهند.

 

گوهرتراشی و استفاده از صنعت سنگ‌های تزئینی امروزه در جهان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، صنعتی که در صورت توسعه زیرساخت‌ها و رفع موانع تولید می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، سهم خوبی در ارزآوری و ارزش افزوده برای کشور نیز داشته باشد.

بر اساس گفته کارشناسان زمین‌شناسی، ۳۰ نوع سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی در استان وجود دارد که هر کدام قابلیت فرآوری و عرضه در بازارهای ملی و بین‌المللی را دارد، همچنان‌که بنا به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان در حال حاضر ۲۰۰ هنرمند در قالب ۵۰ کارگاه گوهرتراشی مشغول ساختن زیورآلات و اکسسوری‌های زنانه و مردانه هستند.

خام‌فروشی؛ مهمترین دغدغه گوهرتراشان

خام‌فروشی موادمعدنی به ویژه سنگ‌های قیمتی از جمله دغدغه فعالان حوزه گوهرسازی است، عرصه‌ای که می‌تواند با فرآوری و استفاده از تجهیزات به‌روز، سود سرشاری را برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد.

علیرضا مهدوی از فعالان حوزه سنگ‌های قیمتی و دارای کارگاه گوهرتراشی در خرم‌آباد، با اشاره به فعالیت ۱۰ ساله خود در این زمینه، اظهار کرد: به دلیل علاقه به سنگ‌های تزئینی و البته حس آرامش بخشی که برخی از آن‌ها دارند این شغل را انتخاب کرد.

وی با بیان اینکه درآمد نسبتا خوبی از این کار دارد، افزود: ابتدا تنها فروشنده محصول بودم، اما با یک دوره آموزش کوتاه مدت در فنی و حرفه‌ای، با گوهرتراشی کار را ادامه دادم و اکنون سود خوبی را نیز از این صنعت به دست می‌آورم.

ورود به حوزه گوهرتراشی بسیار آسان و نیازمند سرمایه اندک است، بسیاری از جوانان از وجود چنین مشاغل دارای بازده بالا اطلاع ندارند و تنها به دنبال پشت میز نشینی هستند.

وی ادامه داد: ورود به حوزه گوهرتراشی بسیار آسان و نیازمند سرمایه اندک است، بسیاری از جوانان از وجود چنین مشاغل دارای بازده بالا اطلاع ندارند و تنها به دنبال پشت میز نشینی هستند.

نبود تجهیزات لازم برای اکتشاف سنگ‌های تزئینی جدید و خام فروشی از مهمترین موانع پیش روی گوهرتراشان لرستانی است که مهدوی به بخشی از آن ها اشاره کرد.

همچنین ببینید :
96 درصد اصناف لرستان محدودیت‌های کرونایی را رعایت می‌کنند

کارشناس معدن سازمان صمت لرستان با تاکید بر اینکه بخش معدن استان ظرفیت بالایی دارد، افزود: این بخش به تنهایی قادر است اقتصاد لرستان را متحول کند.

سید محمود حسینی با اشاره به انجام اکتشافات در مناطق مختلف استان، گفت: ۲۳ محدوده امیدبخش فلزات غیرفلزی شناسایی شده و در حال نمونه‌گیری از این مناطق هستیم.

 

لزوم ورود بخش خصوصی جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال

وی با بیان اینکه لرستان در ۲ ناحیه سسندج-سیرجان و زاگرس قرار گرفته، تصریح کرد: هر منطقه دارای کانی‌های مختص خود است و به دلیل قرار گیری در این موقعیت، دارای تنوع و تجمیع موادمعدنی باارزشمندی است.

حسینی ادامه داد: در راستای بهره‌مندی از توان معدنی و ایجاد ارزش افزوده، باید زیرساخت‌های لازم در استان فراهم شود که این مهم نیازمند ورود بخش خصوصی جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال هستیم.

کارشناس سازمان صمت لرستان وجود ماشین‌آلات لازم برای برش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و همچنین عملیات فرآوری بر روی این موادمعدنی را یک ضرورت خواند و ایجاد زیرساخت‌ها را موجب توسعه کارگاه‌های گوهرتراشی و صادرات محصول به داخل و حارج کشور عنوان کرد.

معاون وزیر صنعت‌، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی در سفر اخیر به لرستان به ظرفیت معدنی استان اشاره و تصریح کرد: لرستان به واسطه قرارگیری در ۲ پهنه ساختاری زمین‌شناسی قرار گرفته و این یک مزیت برای استان محسوب می‌شود.

علیرضا شهیدی با بیان اینکه ظرفیت معدنی لرستان مزیت‌ها و مخاطراتی برای این استان دارد، افزود: وجود برخی موادمعدنی به ویژه در منطقه پلدختر در صنایع دارویی می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد.

وی بیان داشت: در صورت استفاده از ظرفیت و سرمایه‌گذاری درست در این زمینه، ارزش افزوده بالایی را شاهد خواهیم بود.

 

با ورود به ظرفیت‌های اقتصادی خانه‌محور می‌توان چند خانواده، روستا و شهر را از منابع مالی خوب بهره‌مند ساخت.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: لرستان اگرچه همانند برخی استان‌ها از صنایع بزرگ بهره‌مند نیست، اما می‌توان با ورود به ظرفیت‌های اقتصادی خانه‌محور چند خانواده، روستا و شهر را از منابع مالی خوب بهره‌مند ساخت.

رئیس سازمان زمین‌شناسی با اشاره به وجود منابع فلزی و غیرفلزی در منطقه ازنا و الیگودرز لرستان، گفت: در بروجرد نیز سنگ‌های نیمه‌قیمتی باارزشی وجود دارد که می‌تواند چرخ صنعت را در این زمینه به حرکت دربیاورد.

شهیدی ادامه داد: مردمان استان به راحتی می‌توانند با خرید چرخ تراشکاری ۱۵ میلیونی، کارگاه تولیدی راه‌اندازی کنند و سنگ‌های نیمه‌قیمتی را به صورت انگشتر، گردن‌آویز و دیگر زیورآلات تبدیل و به فروش برسانند.

بنا بر این گزارش، استفاده از پتانسیل داخلی به همراه تجهیزات پیشرفته و به‌روز از جمله سیاست‌های اقتصادمقاومتی بوده که به دلیل وجود برخی موانع و سوء‌مدیریت‌ها تاکنون آن‌گونه که شایسته است از این ظرفیت به خوبی بهره گرفته نشده و مغفول مانده است.

انتهای پیام/خ
Source link