سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه قدرت سرایت ویروس انگلیسی بالا است و باید دستورالعمل های قبلی را با دقت و کیفیت بهتری رعایت کنیم، مطرح کرد: از آنجایی که اطفال و سالمندان دو گروه به شدت آسیب پذیر هستند حتما نیاز است مراقبت از آنها جدی گرفته شود؛ افراد بالای 65 سال بهتر است از خانه خارج نشوند و در جمع حضور پیدا نکنند. رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک، تهویه مناسب و زمان کوتاه در دیدار با این عزیزان بسیار الزامی است، سعی شود دیدار پدربزرگ و مادربزرگ ها مجازی و یا از طریق تلفن باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه میزان رشد سرعت انتشار ویروس کرونا در خوزستان بسیار بالاست، گفت: تزریق واکسن کرونا تنها براساس اولویت بندی که ستاد ملی مقابله کرونا در سند ملی واکسیناسیون تایید کرده است، انجام خواهد شد.

خوزستان

به گزارش قلم لر، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز پنجاه و هشتمین جلسه ستاد بود که با حضور رییس جمهور و سایر اعضا برگزار شد به گذشت یک سال از ورود ویروس کرونا به کشور اشاره و اظهار کرد: این مهمان ناخوانده همچنان در کشور حضور داشته و قصد رفتن هم ندارد. یکی از نگرانی های ما هم که امروز در جلسه به آن پرداخته شد، جهش ویروس است.

شواهدی از گردش ویروس در عراق مشاهده شده است

وی با بیان اینکه شواهدی از گردش ویروس کرونا در عراق مشاهده شده و میزان بیماری در این کشور یک سیر شتابان گرفته است، گفت: به همین دلیل به استان های غربی کشور توصیه شد بیشتر مراقب کنترل ویروس باشند؛ باید اقدامات سختگیرانه ای برای عبور و مرور از طریق مرزهای غربی در نظر گرفته شود.

دکتر رئیسی ادامه داد: متاسفانه میزان شیوع بیماری در استان خوزستان بالا بوده و گردش ویروس انگلیسی در این استان مشاهده شده است؛ در چندین مورد از بیماران بستری به ویژه در اهواز و جنوب این شهر، ویروس جهش یافته دیده شده است و این زنگ خطر و هشداری است که همه باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شیب بیماری در استان خوزستان نسبت به سراسر کشور بیشتر بوده و باید دقت کرد که شیوه نامه های بهداشتی رعایت شوند. خوشبختانه روند شیوع بیماری در استانهای شمالی همچون مازندران نزولی است و امیدواریم با رعایت بیشتر شیوه نامه ها بتوانیم شیوع بیماری در این استان و سایر استان های شمالی کشور را مهار کنیم و این سیر نزولی رو به پایین همچنان ادامه داشته باشد.

آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در سطح کشور

وی با بیان اینکه میزان بستری ها در سراسر کشور طی هفته گذشته  افزایش ملایمی داشته است، عنوان کرد: البته میزان بستری در برخی استان های شمالی، کاهش یافته اما در برخی استان ها به ویژه آذربایجان غربی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام شاهد افزایش شیوع بیماری هستیم که حتما نیاز است مراقبت ها افزایش یابند.

همچنین ببینید :
جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم جاده‌ها

دکتر رئیسی به آخرین وضعیت شیوع بیماری در سطح کشور اشاره و خاطر نشان کرد: اکنون ۱۱ شهر قرمز، ۵۲ شهر نارنجی، ۲۱۷ شهر زرد و ۱۶۸ شهر آبی در کشور داریم؛ به تعداد شهرهای نارنجی افزوده شده و ۱۱ شهری که هفته گذشته قرمز بودند همچنان در همان وضعیت هستند. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه همه شهرهای قرمز کشور هستند که در استان خوزستان قرار دارند.

رعایت پروتکل ها بیش از ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است

وی تاکید کرد: در ارتباط با کرونا نباید ساده انگاری کنیم، تجربه ثابت کرده است که هروقت میزان رعایت پروتکل ها کاهش می یابد، شیوع بیماری افزایش می یابد. متاسفانه رعایت پروتکل ها بیش از ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است که در این شرایط باید مرزهای غربی کشور به شدت کنترل شوند و از رفت و آمدها جلوگیری شود تا مشکلی پیش نیاید.

دکتر رئیسی در پایان به واکسیناسیون کرونا در کشور اشاره و عنوان کرد: با ورود محموله های جدید واکسن، روند واکسیناسیون در کشور ادامه خواهد داشت؛ تزریق تنها براساس اولویت بندی که ستاد ملی مقابله کرونا در سند ملی واکسیناسیون تایید کرده است، انجام خواهد شد و خارج از این سند هیچ نوع واکسنی به هیچ شخصی تزریق نخواهد شد. ان شالله در هفته و روزهای آینده مجددا شاهد تداوم واکسیناسیون افراد آسیب پذیر خواهیم بود.

قرنطینه ۲ روستای لرستان به دلیل مشکوک بودن به کرونای انگلیسی/ خطر شیوع بیخ گوش پل‌دختر
شناسایی سرنخ‌های ژنتیکی که در بروز ذات‌الریه و شدت گرفتن کووید-۱۹ نقش دارند
  • منبع خبر : وبدا