رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار تست کرونا در این استان انجام شده که از این تعداد حدود ۴۵ هزار مورد معادل ۳۵ درصد آنها مثبت بوده است.

لرستان

محمدرضا نیکبخت شامگاه سه شنبه به رسانه ها اعلام کرد: تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان در سطح نخست یا دوم کشور قرار دارد و روندی بسیار بد و نگران کننده است.

وی اظهار داشت: در روزهای گذشته بیش از نیمی از تست ها انجام شده افراد مشکوک به کرونا مثبت بود که دلیل آن برگزاری آیین‌های عزا و شادی و شرکت در دورهمی ها و جدی نگرفتن این بیماری است.

وی با بیان اینکه در برخی شهرهای استان مراسم های چند هزار نفری برگزار می شود، ادامه داد: وضعیت شیوع بیماری در برخی شهرهای لرستان فوق قرمز است.

نیکبخت با بیان اینکه این ویروس مرزهای سنی را نیز پشت سرگذاشته و با تغییر ژنتیکی خطرناکتر شده است، اضافه کرد: اکنون بسیاری از افراد جوان نیز مبتلا به این بیماری می شوند و افراد دارای بیماری های زمینه ای و مسن در معرض خطر جدی قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی و محافظت شخصی، درخانه ماندن و دوری از تجمعات است، بیان کرد: زنده ماندن بهتر از گرسنگی است و مهمان نوازی ها نیز در شرایط کنونی جامعه باید فراموش شود زیرا برگزاری مهمانی ها قتلگاه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ظرفیت بیمارستان های لرستان تکمیل شده و حتی برای بیماری های معمولی تخت خالی وجود ندارد و همه ظرفیت ها در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه یک هزار تخت بیمارستانی لرستان برای درمان بیماران کرونایی قرار گرفته است، افزود: اکنون تمام بیمارستان های استان حتی بیمارستان های تامین اجتماعی و شفا در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است و بیمارستان های ارتش نیز در حال آماده باش قرار گرفته اند.

همچنین ببینید :
ارسال نخستین محموله کمک‌های مردمی کمیته امداد لرستان به زلزله‌زدگان سی‌سخت

نیکبخت اظهار داشت: اکنون میانگین آمار درگذشتگان بیماران کرونایی استان در ۲۴ ساعت به ۱۲ نفر رسیده و تعداد مبتلایان استان روزانه بالای ۶۰۰ نفر است که از این مجموع حدود ۱۸۰ نفر بستری می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه درصورت عدم رعایت هم استانیها آمار مرگ و میر در استان افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: برگزاری هرگونه مراسم و حضور در تجمعات در استان جرم محسوب می شود و با این افراد برخورد قضایی خواهد شد.

۴۶ هزار و ۱۹۰ لرستانی تا ۱۷ آبان به کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۹۱۷ نفر جان باخته‌اند و وضعیت این استان از نظر شیوع ویروس قرمز است.

پنج شهرستان دلفان، الیگودرز، دورود، پلدختر و کوهدشت در وضعیت فوق حاد شیوع کرونا هستند و محدودیت های آنها از جمله تعطیلی بازار و ادارات همچنان برقرار است.

۱۹ طرح بهداشتی و درمانی بنیاد برکت در لرستان بهره‌برداری شد

 

  • منبع خبر : ایرنا