مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به کشف یک مجموعه باستانی مهم در الیگودرز، گفت:این مجموعه شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به کشف یک مجموعه باستانی مهم در الیگودرز، گفت:این مجموعه شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید امین قاسمی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به کشف یک مجموعه معماری و باستانی مهم و ارزشمند در شهرستان الیگودرز، گفت: این مجموعه طی آخرین بررسی‌های باستان‌شناختی شناسایی شده و شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

وی با اشاره به کسب اخبار مردمی در خصوص این مجموعه و پیگیری‌های به عمل آمده، افزود: متعاقب گزارش‌های مردمی کارشناسان این اداره کل به محل اعزام شده و ضمن تأیید اخبار دریافتی به بررسی و مطالعه این مجموعه‌ی ارزشمند تاریخی پرداختند.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه، تصریح کرد: بررسی‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهد این مجموعه در طول یک محور عشایری قرار دارد و شامل ۴ پل باستانی، یک جاده سنگفرش، یک آسیاب، بقایای قلعه‌ای تاریخی و مهم‌تر از همه سنگ‌نوشته‌ای از دوره صفویه است.

عطا حسن پور کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز، بیان داشت: طی پژوهش‌های قوم باستان‌شناسی صورت گرفته در سنوات گذشته اطلاعات اندکی از این آثار به دست آمده اما هیچگاه به صورت عمیق و سیستماتیک مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفتند.

وی، افزود: جاده سنگفرش مکشوفه به طول دهها کیلومتر بخشی از یک ایل‌راه باستانی است که در دوره صفویه به صورت یک پروژه‌ی عمرانی با احداث ۴ پل نسبتاً بزرگ بر روی چند رودخانه در طول مسیر کوچ ساخته شده است.

همچنین ببینید :
ابلاغ بخشنامه دستمزد سال 1400 کارگران مشمول قانون کار

این پژوهشگر باستان‌شناس ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش این مجموعه معماری در تکمیل مطالعات باستان‌شناختی و لرستان‌پژوهی، گفت: همچنین سنگ‌نوشته ای در انتهایِ جاده سنگفرش مذکور، بر روی دیواره کوه به خط و زبان فارسی وجود دارد که علاوه بر اشاره به اتمام این کار بزرگ، تاریخ ۱۰۹۱ هجری قمری را بر خود دارد.