نمایشگاه پژوهش و فناوری لرستان با معرفی پژوهشگران برتر دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی لرستان به کار خود پایان داد. به گزارش پایگاه خبری قلم لر، اختتامیه نمایشگاه پژوهش و فناوری لرستان امروز با حضور استاندار لرستان برگزار شد و در پایان از برگزیدگان و پژوهشگران برتر این نمایشگاه، تجلیل و قدردانی به عمل آمد. شرکت‌های […]

نمایشگاه پژوهش و فناوری لرستان با معرفی پژوهشگران برتر دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی لرستان به کار خود پایان داد.
به گزارش پایگاه خبری قلم لر، اختتامیه نمایشگاه پژوهش و فناوری لرستان امروز با حضور استاندار لرستان برگزار شد و در پایان از برگزیدگان و پژوهشگران برتر این نمایشگاه، تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

شرکت‌های خصوصی، دانشجویان و دستگاه‌های اجرایی دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را در قالب ۵۰ غرفه از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ آذرماه در محل دانشگاه لرستان به نمایش گذاشتند که البته بیشتر غرفه‌ها مربوط به پارک علم و فناوری بود.

در فضای ویژه‌ای که برای برگزاری جلسات دستگاه‌های اجرایی استان با فناوران و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده بود، دستگاه‌های اجرایی مسائل و نیازهای خود را بیان کردند که در نهایت ۱۰ شرکت فناور با دستگاه‌های اجرایی مختلف به طور جدی وارد مذاکره شدند و قرار شد که در پایان نمایشگاه، برای عقد قرارداد همکاری پیگیری‌های لازم صورت بگیرد.

نتیجه مذاکرات شرکت‌های فناور با بخش خصوصی و دولتی در این نمایشگاه، منجر به این شد که مقدمات اولیه جهت فروش محصولات ۱۰ شرکت فناور فراهم شود. از دیگر دستاوردهای این نمایشگاه می‌توان به حضور بنیاد برکت و توافق اولیه جهت حمایت مالی بنیاد برکت از فناوران استان به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اشاره کرد.

با توجه به اینکه دانش‌آموزان ۲۵ مدرسه از این نمایشگاه بازدید کردند برنامه‌های جنبی مختلفی از جمله آموزش رایگان نجوم به بازدیدکنندگان، ارائه دستاوردهای هنری و صنایع دستی و انجام تست رایگان قندخون برای جذابیت‌بخشی به نمایشگاه در نظر گرفته شده بود.

پژوهش اثرگذار، فناوری ارزش‌آفرین، رونق تولید

خسرو عزیزی رئیس دانشگاه لرستان در مراسم اختتامیه نمایشگاه بر ضرورت اثربخش‌ بودن پژوهش‌ها اشاره کرد و گفت: پژوهشی که نتواند مشکلی از جامعه را حل کند صرفاً منبعی است که یک محقق می‌تواند در پژوهش‌های خود به آن اتکا کند.

وی افزود: اما پژوهشی که اثربخش و تقاضا محور باشد می‌تواند چالشی را از پیش روی ما بردارد که این بسیار ارزشمند است به همین دلیل شعار «پژوهش اثرگذار، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» برای این نمایشگاه انتخاب شد.

رئیس دانشگاه لرستان دانشجویان تحصیلات تکمیلی را آماده‌ترین و ارزان‌ترین نیروهای انسانی برای رفع مشکلات دستگاه‎های اجرایی دانست و تصریح کرد: باید از ظرفیت فرهیختگان دانشگاهی برای رفع مشکلات جامعه استفاده شود.

پس از سخنرانی عزیزی از ۲ پژوهشگر برتر دعوت شد تا به نمایندگی از همه پژوهشگران، به بیان مسائل و مشکلات خود بپردازند اما برای بیان این دغدغه‌ها، فقط سه دقیقه فرصت داشتند و بارها هم به آنها تذکر داده شد که مبادا با اطاله کلام، وقت جلسه را بگیرند.

آنها هم گلایه داشتند که چرا در جلسه‌ای که بنام پژوهشگران برگزار شده بود، خود پژوهشگران اجازه صحبت ندارند در حالیکه اگر سفره دل خود را باز کنند، ساعتها حرف برای گفتن دارند.

همچنین ببینید :
تهدید جدی موج چهارم کرونا در لرستان/ رعایت پروتکل‌ها ۱۰ درصد کم شد

در ادامه جلسه یکی از اعضای هیئت علمی به شدت از بی‌مهری دستگاه‌های اجرایی به بخش پژوهش گلایه داشت و معتقد بود هیچ یک از مدیران حتی احساس نیاز به پژوهش هم نمی‌کنند چه برسد به اینکه از آنها حمایت کند و همین بی‌اعتنایی به پژوهش سبب اجرای پروژه‌های غیرکارشناسی و غیراصولی فراوانی در استان شده است.

اعتراض جمعی از دانشجویان به استاندار لرستان

در پایان مراسم از سید موسی خادمی استاندار لرستان برای سخنرانی دعوت شد ولی به محض اینکه خادمی پشت تریبون قرار گرفت تعداد قابل توجهی از دانشجویان حاضر در همایش، از جای خود برخواستند و در انتهای سالن همهمه و تجمع کردند که وقتی استاندار علت این کار را جویا شد، معلوم شد که این دانشجویان از عدم حضور خادمی در روز دانشجو گلایه داشتند.

به هر ترتیب و با اعتراض انتظامات سالن، دانشجویان با نارضایتی سر جای نشستند اما در میان صحبت‌های استاندار باز هم تعدادی از آنها جلسه را ترک کردند همانجا که استاندار گفت: بسیاری از دانشجویان برخلاف آنچه که ادعا می‌کنند از توانایی و تأثیرگذاری لازم برخوردار نیستند و دانشگاه‌های ما تا تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین راهی طولانی در پیش دارند.

وی خاطرنشان کرد: قبول داریم که بسیاری از مدیران با دانش روز فاصله دارند، احساس نیاز به پژوهش در آنها وجود ندارد و هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌اند که چالش‌های خود را از طریق پژوهش حل کنند اما دانشگاه‌های استان هم چابک و به موقع عمل نمی‌کنند و نتوانسته‌اند در رفع نگرانی مدیران ورفاه و توسعه اجتماعی مؤثر باشند.

خادمی در واکنش به اعتراضات دانشجویانی که از عدم حضور وی در روز دانشجو گلایه داشتند، عنوان کرد: دعوتنامه‌های زیادی از طرف دانشگاه‌های مختلف برای ما ارسال شده بود و برای اینکه میان آنها تبعیضی قائل نشده باشیم به هیچ یک از دانشگاه‌ها نرفتیم یعنی به این شکل نبوده که از قبل قولی برای حضور در دانشگاه لرستان داده باشیم ولی به آن عمل نکنیم.

استاندار لرستان با اشاره به اهمیت اقتصاد مبتنی بر دانش، عنوان کرد: در گذشته برخی از قدرت‌ها، کشورهای دیگر را استعمار می‌کردند تا از منابع و سرزمین بیشتری برخوردار شوند چون معتقد بودند هر چه وسعت سرزمین و منابع طبیعی بیشتر باشد رونق اقتصادی و رشد بیشتری حاصل می‌شود.

وی افزود: اما امروزه این تفکر منسوخ شده چون کشورهای کوچکی را می‌بینیم که با در اختیار داشتن کمترین منابع طبیعی اما با اتکا به دانش، به یک قدرت اقتصادی در دنیا تبدیل شده‌اند.

این همایش نیز در استان به پایان رسید و امیدواریم که دستگاه‌های اجرایی به قول‎هایی که برای حمایت از فناوران دادند عمل کنند، خبرنگار تسنیم پیگیر این مسئله است و در گزارش‌های آتی اخبار مربوط به تجاری‌سازی تولیدات فناوران را منتشر می‌کند.

 

  • نویسنده : تسنیم