در سومین روز از سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان و در مراسمی با حضور معاون امور عمرانی استاندار لرستان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، از کتاب"گنجینه آب لرستان" نوشته عطا حسن پور و رضا میرزایی رونمایی شد.

در سومین روز از سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان و در مراسمی با حضور معاون امور عمرانی استاندار لرستان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، از کتاب”گنجینه آب لرستان” نوشته عطا حسن پور و رضا میرزایی رونمایی شد.

به گزارش قلم لر، همزمان با سومین روز از سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان، آیین رونمایی از کتاب “گنجینه آب لرستان” نوشته عطا حسن پور و رضا میرزایی با حضور گودرز امیری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان، احمد حسین فتایی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، مدیران کل برخی دستگاه های اجرایی استان، اصحاب فرهنگ و اهالی رسانه در تالار اجتماعات اتاق بازرگانی برگزار شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در این مراسم گفت: فقدان منابع علمی پیرامون ظرفیت های تاریخی لرستان یکی از مهمترین دغدغه های مجریان فرهنگ، دانشگاهیان و پژوهشگران استان بوده و بسیار خرسندیم که امروز به همت دو تن از محققان استان، یک منبع علمی و پژوهشی متقن در خصوص سازه ها و بناهای آبی لرستان، رونمایی می شود.

فتایی تصریح کرد: لرستان سرزمینی با تاریخ پربار اما در برخی موضوعات ناگفته است و این اثر نخستین کتاب در حوزه باستان شناسی آب در کشور به شمار می آید که می تواند نیاز علاقه‌‎مندان به مطالعه ی سازه ها و بناهای آبی لرستان را مرتفع سازد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز در این مراسم ابراز داشت: هر زمان که بناها و سازه های تاریخی لرستان از جمله سازه های آبی که در این کتاب بدان پرداخته شده، را تحلیل می کنیم به هویت و تمدن مردم این دیار پی می بریم.

همچنین ببینید :
جزئیات فعالیت ادارات لرستان با توجه به شرایط جدید کرونایی

گودرز امیری تصریح کرد: اینگونه مطالعات علاوه بر جنبه های تاریخی می تواند در زمینه ی مهندسی مصرف آب و انرژی هم بسیار مفید واقع شود.

کتاب “گنجینه آب لرستان” مشتمل بر ۲۵ فصل است که به معرفی و تحلیل ۱۵۰ سازه و بنای آبی لرستان از دیدگاه های باستان شناسی، مردم شناسی، زمین شناسی و آب شناسی می پردازد.

گزارش تصویری: کتاب «گنجینه آب» لرستان رونمایی شد

 

  • نویسنده : سجاد شفیعی