عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: فرآیند پرداخت بدهی پیمانکاران پروژه‌های عمرانی به‌گونه‌ای است که این افراد تنها به ۶۰ درصد از طلب خود مربوطه به هزینه‌های مصرفی دست می‌یابند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: فرآیند پرداخت بدهی پیمانکاران پروژه‌های عمرانی به‌گونه‌ای است که این افراد تنها به ۶۰ درصد از طلب خود مربوطه به هزینه‌های مصرفی دست می‌یابند.

پروژه‌های ناتمام نیمه‌تمام

مجید کیان پور عضو گروه عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از وضعیت تسویه‌حساب دولت و وزارت راه و شهرسازی با پیمانکاران پروژه‌های عمرانی، گفت: دولت در شرایط کنونی برای پرداخت طلب پیمانکاران با مشکلات کلان اعتباری روبه‌رو بوده و این مسئله عملاً بر عملکرد پیمانکاران اثر منفی گذاشته است.

صدور اسناد خزانه برای پرداخت طلب پیمانکاران/ فروش اسناد در بورس

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی دولت برای پرداخت بدهی‌ها خود، اقدام به صدور اسناد خزانه به نام پیمانکاران می‌کند و این افراد مجبور هستند که این اسناد را در قالب اوراق بهادار قابل معامله در بورس به فروش رسانده تا بتوانند طلب خود را احصا کنند.

پیمانکاران ۶۰ درصد از ارزش واقعی طلبشان را دریافت می‌کنند/ کاهش ۴۰ درصدی ارزش اسناد خزانه در بورس

وی تصریح کرد: مشکل اساسی در بحث صدور اسناد خزانه در پرداخت بدهی به پیمانکاران این است که این افراد به میزان طلب خود، از دولت اسناد دریافت می‌کنند، اما زمانی که برای تبدیل و فروش آن به بورس می‌روند، عملاً ۴۰ درصد از ارزش واقعی سند کم شده و مابقی پرداخت می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: فرآیند پرداخت بدهی پیمانکاران پروژه‌های عمرانی به‌گونه‌ای است که این افراد تنها به ۶۰ درصد از طلب خود درباره هزینه‌های مصرفی دست می‌یابند و عملاً با کاهش ۴۰ درصدی درآمدها با مشکلات روبه‌رو می‌شوند.

پیمانکاران به دلیل کاهش ارزش واقعی طلبشان مجبورند از کیفیت پروژه کم کنند

وی ادامه داد: در این شرایط پیمانکاران دو راهکار برای اجرای تعهدات خود در حوزه تکمیل پروژه‌های عمرانی دارند، این افراد به دلیل کاهش اعتبار مجبور هستند که یا از کیفیت مصالح و پروژه کم کرده و یا اینکه اجرای پروژه مذکور انصراف دهند.

پیمانکاران انگیزه لازم را برای مشارکت در اجرای پروژه‌های عمرانی ندارند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی پیمانکاران انگیزه لازم را برای مشارکت در اجرای پروژه‌های عمرانی ندارند، بنابراین دولت باید شرایط را برای حضور گسترده پیمانکاران فراهم کنند که مهم‌ترین مؤلفه آن افزایش انگیزه مالی است.